مراکز دیدنی آنکارا

در ادامه مطلب توضیحات تفضیلی از مراکز دیدنی و مراکز خرید شهر آنکارا را آورده ایم تا در صورتی که مسافر این شهر باشید به راحتی بتوانید انتخاب و استفاده کنید.

 

 

مراکز دیدنی آنکارا

 

آنیت‌کَبیر (Anıtkabir)

 

‏ به معنی قبر به یادمانی، محل دفن مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه می باشد. در بخش هدایای آنیت کبیر، شمشیری با نشان پادشاهی ایران به چشم می خورد، که هدیه رضاشاه پهلوی به آتاترک بوده و همچنین پرتره ای از رضاشاه که به اولین رئیس جمهور ترکیه -آتاترک- تقدیم کرده است. آنیت کبیر شامل بخشهای گوناگونی می باشد که عبارتند از: اصلانلی یول (جاده شیرها)، میدان مراسم، مزار آتاترک، کتابخانه و اتاقهای مختلف که به نامهای مختلف نامیده شده‌اند. برای بازدید از آنیت کبیر می توان از متروی خط آنکارای استفاده کرده و در ایستگاه تاندوغان  (Tandoğan) پیاده شد.

 

 

 

مسجد گوجاتپه

 

مسجد قوجاتپه واقع در محله گوجاتپه آنکارا، در سال ۱۹۶۷ معماری آن  آغاز و در سال ۱۹۸۷ به پایان رسیده‌است. مهندس ودات دالوکای برنده مسابقه طراحی این مسجد شد و زیربنای مسجد بر اساس طرح این معمار آغاز گردید، اما بعدها به دلیل آنچه "مدرن بودن بیش از حد" خوانده شد، طرح مهندس دالوکای نیمه کاره ماند. بعدها مهندس دالوکای پروژه خود را با برخی تغییرات در معماری مسجد شاه فیصل  به کار برد.

 

در سال ۱۹۶۷ بنای این مسجد بر اساس طرحی از مهندس خسرو تایلا و فاتح اولواِنگین دوباره طراحی و اجرا گردید و این پروژه به علت آنکه "تقلیدی از معمار سنان معمار نامی دوره عثمانی" خوانده شد مورد انتقاداتی قرار گرفت، اما پروژه ادامه یافت. مسجد گوجاتپه شامل یک گنبد مرکزی می باشد که روی ۴ فیلپای قرار گرفته‌ و چهار نیم‌ گنبد دور گنبد مرکزی قرار گرفته‌ است. این مسجد چهار مناره ۸۸ متری دارد و خطاطی داخل مسجد هم از سوی خوشنویسان ترک حمید آیتاچ، محمود اؤنجو و امین بارین انجام گرفته ‌است. تزئینات داخلی مسجد قوجاتپه به سبک تزئینات کلاسیک دوره عثمانی بوده و این بنا یکی از بناهای دیدنی شهر آنکارا به شمار می‌رود.

 

 

 

برج آتاکوله

 

از بالای برج آتاکوله در ارتفاع ١٢٥ متری، منظره با شکوهی از  فراز تمام شهر قابل مشاهده می باشد. رستوران چرخان در طبقه فوقانی این برج در کنار غذاهای لذیذ ترکی، فرصت لذت بردن از این چشم انداز زیبا را برای شما فراهم می سازد.

 

 

 

مراکز خرید آنکارا

 

بازدید کنندگان از این شهر معمولا مایل هستند از فروشگاه های قدیمی در چیکریکچیلار یوکوشو نزدیک به اولوس دیدن کنند. خیابان مسگران يا باکیرجیلار چارشیسی محبوبیت خاصی دارد و بسیاری از اشیای جالب قدیمی و جدید، علاوه بر اشیای مسی، مانند جواهرات، فرش، لباس، عتیقه جات و کارهای سوزن دوزی شده و غيره را میتوان در این محل یافت. با رفتن به بالای تپه به سمت دروازه ارگ، می توانید مغازه های جالب بسیاری را ببینید که ادویه جات، میوه های خشک شده، آجیل و هر نوع محصول دیگری را عرضه می نمایند.

 

مراکز خرید مدرن بیشتر در کیزیلای و در خیابان تونالی هیلمی واقع در چانکایا یافت می شوند. این منطقه شامل بازار مدرن کاروم و همچنین برج آتاکوله در چان کایا می باشد. گالریا در اومیت کوی، مرکز بیل کنت، آرمادا، جپا، کنت پارک در سوگوت اوزو، میگروس آك کپرو و کارفور در باتی كنت سایر فرصتها برای یک خرید مدرن هستند.

 

 

برچسب ها: آنکارا, ترکیه, اقتصاد ترکیه, مراکز دیدنی, مراکز رفاهی

go2tr

خبرنامه

ایمیل(*)
ورودی نامعتبر

نام و نام خانوادگی
ورودی نامعتبر

موبایل
ورودی نامعتبر

ورود