ثبت شرکت و کار در ترکیه

در ادامه مطلب توضیحاتی درباره نحوه کار کردن و ثبت شرکت در ترکیه آورده شده است. با ما همراه باشید

 

ثبت شرکت در ترکیه

 

اتباع خارجی می توانند در ترکیه بدون نیاز به مشارکت اتباع ترک اقدام به تاسیس شرکت نمایند. بدین جهت دیگر لزومی به شراکت با افراد بومی و پرداخت هزینه های گزاف همچون کشور امارات نمی باشد، همچنین هزینه ثبت شرکت در ترکیه و نگهداری آن بسیار پایین تر از کشور های دیگر می باشد.

 

انواع شرکت در ترکیه عبارتند از:

 

شرکت سهامی

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت نا محدود

شرکت تعاونی

 

در رابطه با تعداد شرکای شرکت، بر اساس قانون جدید تجارت ترکیه هر شخص به تنهایی بدون نیاز به شریک می تواند یک شرکت با مسئولیت محدود و یا یک شرکت سهامی تاسیس نماید. در قانون قدیمی شرکت سهامی نیاز به حداقل ٥ شریک و شرکت با مسئولیت محدود نیاز به حداقل ٢ شریک بوده است. در رابطه با هیئت مدیره نیز طبق قانون جدید تجارت ترکیه، تعداد حداقل اعضاء هیئت مدیره از ٣ نفر به ١ نفر تقلیل یافته است، همچنین افراد حقوقی نیز می توانند از اعضاء هیئت مدیره به شمار آیند. سرمایه لازم برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود ١٠ هزار لیر و برای شرکت سهامی ٥٠ هزار لیر نیاز می باشد. ثبت شرکت در ترکیه در صورت حاضر بودن تمام مدارک ظرف یک رو قابل انجام می باشد و این شرکت به عنوان یک شرکت ترک به حساب خواهد آمد.

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در ترکیه

 

اصل پاسپورت هر یک از شرکاء ( با اعتبار بیشتر از ٦ ماه)

دو قطعه عکس ٤ × ٣ ( رنگی زمینه روشن)

انتخاب نام برای شرکت

تعیین زمینه فعالیت شرکت

تنظیم اساسنامه شرکت

تعیین درصد سهام هر یک از شرکاء شرکت

تعیین مدیر شرکت ( و یا هیئت مدیره)

تعیین آدرس دفتر شرکت در ترکیه

 

ثبت شرکت در ترکیه معمولا از طریق یک حسابدار رسمی و یا یک وکیل معتبر انجام می گیرد.

 

 

 

دریافت اجازه کار در ترکیه

 

اجازه کار در ترکیه تنها برای افرادی که بطور رسمی به عنوان نیروی کار استخدام شده و یا صاحبان شرکت و سرمایه گذاران صادر می گردد.

 

شرایط لازم برای اخذ اجازه کار برای افراد خارجی عبارت است از:

 

- حداقل سرمایه شرکت ١٠٠ هزار لیر ترک

 

- استخدام ٥ پرسنل ترک به ازاء اجازه کار برای هر فرد خارجی

 

جهت دریافت اجازه کار در ترکیه هم از داخل و هم از خارج کشور می توان اقدام نمود.

 

افرادی که در خارج از ترکیه اقامت دارند می توانند با مراجعه به کنسولگری های جمهوری ترکیه در کشور خود جهت دریافت اجازه کار اقدام نمایند.

 

برای افرادی اجازه اقامت معتبر در ترکیه داشته باشند (به غیر از ویزای دانشجویی و حداقل دارای ٥ ماه اعتبار) می توانند از داخل ترکیه مستقیما به وزارت کار و تامین اجتماعی مراجعه نمایند.

 

 

 

نحوه درخواست اجازه کار از خارج از ترکیه

 

برای افرادی که از کشور خود اقدام می نمایند، می بایست در ابتدا با در دست داشتن مدارک ذیل به کنسولگری ترکیه مراجعه نموده و شماره ر فرانس ١٠ رقمی را دریافت نماید. شماره دریافتی می بایست به شرکت مربوطه اعلام گردیده و از طرف شرکت می بایست ظرف ٦ روز از طریق اینترنت و ظرف ١٠ روز مستقیما به وزارتخانه جهت ارائه مدارک مراجعه شود.

 

 

 

نحوه درخواست اجازه کار از داخل ترکیه

 

افرادی که داری ویزای معتبر با حداقل ٦ ماه اعتبار می باشند (به جز ویزا های دانشجویی) می توانند مستقیما از داخل ترکیه با مراجعه به وزارت خانه کار و تامین اجتماعی جهت اخذ اجازه کار اقدام نمایند.

 

 در پایان؛ در صورت کامل و درست بودن مدارک، اجازه کار ظرف ٣٠ روز صادر خواهد شد، همچنین پس از حاظر شدن اجازه کار از طریق تلفن و یا ایمیل به شخص اطلاع داده خواهد شد.

 

توجه: جهت ارسال مدارک از طریق اینترنت نیاز به یک شماره شناسائی متعلق به یک شهروند ترک می باشد، بدین منظور شخص خارجی می بایست به یک شهروند ترک در این خصوص وکالت بدهد.

 

 

 

قوانین کار برای دانشجویان و توریست ها

 

در قوانین مربوط به اتباع خارجی ترکیه، حق کار نیمه وقت و یا تمام وقت دانشجویی یا اقامت توریستی توریستی در نظر گرفته نشده است. با این وجود ممانعت خاصی نیز در قبال کارهای دانشجویی همچون کار در رستوران ها یا شرکت های خصوصی و ... (بدون بیمه ) مشاهده نشده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کاریابی میتوانید از سایت http://www.kariyer.net استفاده نمایید. همچنین صفحه ایرانیان مقیم آنکارا در فیسبوک، درج  آگهی های کاریابی مخصوص ایرانیان را نیز به عهده دارد.

 

 

 

 

 

آدرس صفحه ایرانیان مقیم آنکارا

 

www.facebook.com/ir.ankara

 

 

 

 

 

 

برچسب ها: تحصیل در ترکیه, آنکارا, ترکیه, اقتصاد ترکیه

go2tr

خبرنامه

ایمیل(*)
ورودی نامعتبر

نام و نام خانوادگی
ورودی نامعتبر

موبایل
ورودی نامعتبر

ورود