کلاس‌های تومر (کلاس زبان ترکی‌) و اخذ اقامت از طریق آن

پس از تغییر قانون ویزای توریستی روشی‌ که ایرانیان برای ماندن در ترکیه استفاده میکردند (ورود و خروج هر ۳ ماه یک بار که موجب تمدید مدت اقامت قانونی به مدت ۹۰ روز در ترکیه می شد) دیگر غیر قابل استفاده شد (با قانون جدید هر فرد فقط مدت ۹۰ روز از ۱۸۰ روز را میتواند در خاک ترکیه بگذراند) و روش اخذ اقامت یک ساله (قابل تمدید به ۲ سال) از طریق کلاس‌های تومر جایگزین این روش شد.

مراحل اخذ اقامت:
۱. ثبت نام در یک موسسه دانشگاهی یا خصوصی معتبر و دریافت برگه پذیرش.
۲. اقدام برای دریافت بیمه درمانی. (هزینهی بیمه درمانی یک ساله حدود ۱۵۰ دلار می‌باشد)
۳. دریافت نامه از خوابگاه یا بنگاه املاکی مبنی بر اجاره خانه و یا گرفتن نامه از فردی که خانه‌ای در اختیار دارد مبنی بر همخانه بودن فرد با ایشان.
۴.گرفتن دکنت بانکی‌ و یا فیش صرافی مبنی بر داشتن و یا خرد کردن پول به مبلغ حداقل ۱۰۰۰ دلار.
۵. پرداخت ۸۰ دلار بابت هزینهی اقامت و ۵۵ لیر بابت هزینهی کارت اقامت به حساب ادارهی مهاجرت.
۶.گرفتن وقت مراجعه از ادارهی مهاجرت در شهری که در آنجا کلاس تومر ثبت نام نموده اید.
۷. مراجعه حضوری به ادارهی مهاجرت و ارائه کلیه مدارک.

نکته ۱:کلیه مراحل اداری ذکر شده قابل انجام در یک الی‌ دو روز کاری می‌باشد.
نکته ۲:حضور متقاضی در روز مراجعه حضوری الزامی می‌باشد.
نکته ۳:در صورتی به هیچ یک از زبانهای ترکی‌ و انگلیسی‌ اشنایت ندارید از یکی‌ از دوستان خود که به این زبان‌ها مسلط هستند تقاضا کنین در انجام مرحلهی آخر شمارا همراهی کند.

شرایط لازم برای اخذ اقامت از طریق تومر:
۱. ورود قانونی به خاک ترکیه.
۲. داشتن پاسپورت معتبر که از تاریخ انقضای آن حداقل ۱ سال باقی‌ مانده باشد.
۳. مراجعه به ادارهی امنیت قبل از اتمام تاریخ ۹۰ روزهی ویزای توریستی.
۴. داشتن سن مناسب برای یاد گیری زبان و ادامهی تحصیل.


شرایط اخذ اقامت برای افراد زیر ۱۸ سال:
در صورتی که فردی زیر ۱۸ سال بخواهد اقامت ترکیه را اخذ نماید می‌بایست حداقل یکی‌ از قیّمین او نیز اقامت این کشور را کسب نمایند و در مدت اقامت این فرد در این کشور حضور داشته باشند. (اقامت فرد همراه فقط با پرداخت مبلغ ۸۰ دلار و ۵۵ لیر بابت کارت اقامت و با ارائه بیمه نامه قابل اخذ می‌باشد)

تبصره: در صورتی که هیچ یک از والدین نتوانند همراه کودک خود در این کشور اقامت کنند می‌بایست قیّمی بالای ۱۸ سال که در این کشور اقامت دارد را به صورت کتبی‌ (محضری) برای کودک خود مشخص نمایند.

اخذ اقامت همراه:
اخذ اقامت همراه برای خانواده ی درجه یک فرد در این کشور فقط با پرداخت مبلغ ۸۰ دلار و ۵۵ لیر بابت کارت، ارائه برگه بیمه درمانی و ارائه کارت اقامت متقاضی میسر می‌باشد.

 

اخطار: کارت اقامت متقاضی ۱۰ الی‌ ۳۰ روز کاری بعد از اتمام مراحل اداری از طریق پست به آدرس اعلام شده پست خواهد شد. و متقاضی ظرف این مدت فقط با اخذ اجازهی کتبی‌ از ادارهی مهاجرت میتواند از کشور خارج شود.


تفاوت موسسات خصوصی و دانشگاهی که کلاس و برگه تومر ارائه میدهند:
در حقیقت موسسات دانشگاهی که با نام دانشگاه‌ها در این زمینه فعالیت میکنند نیز موسساتی مجزا از دانشگاه‌ها هستند که تحت نظرات دانشگاه‌ها فعالیت می‌نمایند. عمده تفاوت این دو دسته از موسسات در کیفیت کلاس ها، هزینه‌ها و سختگیری‌های آنها می‌باشد که میتواند هم مزیت به حساب آید و هم مزررت.
برای مثال سخت گیری موسسات دانشگاهی در زمینهی حضور و غیاب باعث تشویق دانش آموز برای حضور منظم تر در کلاس میشود اما در عین حال در صورتی که تعداد جلسات غیبت دانش آموز از میزان معین بگذرد منجر به اخراج دانش آموز و در پی‌ آن ابطال شدن کارت اقامت دانش آموز خواهد شد.
از جانب هزینه‌ها نمی‌توان هیچ توضیحی برای مبالغ گزافی که موسسات دانشگاهی دریافت می‌کنن ارائه داد (بعضی‌ از موسسات خصوصی در حال ارائه‌ی کلاس‌هایی‌ با مبالغ کمتر در عین حال تعداد ساعت‌ بیشتر و کیفیتی بالاتر هستند)

هزینه ی کلاس ها:
تفاوت بسیاری در مقایسهی قیمت‌های موسسات مختلف در این زمینه به چشم می‌خورد که در بعضی‌ موارد ارتباط مستقیم با میزان امکانات و کیفیت کلاس‌های ارائه شده دارد.
برای مثال اگر شما فقط نیاز به برگه پذیرش جهت اخذ اقامت دارید میتوانید این برگه را با قیمت حدودی ۴۰۰ دلار تهیه کنید، اما اگر می‌خواهید در کلاس‌ها نیز شرکت کنید کلاس‌هایی‌ با کیفیت بسیار پایین با قیمتی در حدود  دلار۶۰۰ ارائه میشود. در حالی‌ که کلاس‌ها با کیفیت عالی‌ با ساعات درسی کم ۸۰۰ دلار و کلاس‌ها با همین سطح کیفیت اما با ساعات درسی بیشتر ۱۵۰۰ دلار می‌باشد، شایان ذکر هست این دوره‌ها در موسسات دانشگاهی با کیفیت و ساعات درسی‌ کمتر با مبلغی حدود ۲۵۰۰ الی‌ ۳۰۰۰ دلار ارائه میشود.

برچسب ها: تحصیل در ترکیه, اعزام دانشجو به ترکیه, آزمون, آنکارا, ترکیه, اقامت, tomer

چاپ

go2tr

خبرنامه

ایمیل(*)
ورودی نامعتبر

نام و نام خانوادگی
ورودی نامعتبر

موبایل
ورودی نامعتبر

ورود