آزمون ها

پذیرش دوره ی کارشناسی، پزشکی‌ و دندان پزشکی‌ در ترکیه از طریق نتیجه ی آزمون SAT, YOS و معدل دوره ی دبیرستان و پیش دانشگاهی میسر می‌باشد. برای جزئیات بیشتر درباره آزمون ها ادامه مطلب را بخوانید

آزمون YÖS

پذیرش دانشجو در ترکیه  توسط  سازمان ÖSYM (مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجو) از طریق برگزاری آزمونی به نام YÖS  در مقطع لیسانس (آزمون دانشجویان خارجی) انجام می گیرد. در چند سال اخیر دانشگاههای ترکیه برای گرفتن دانشجو از مقطع متوسطه هر یک به صورت مجزا آزمون ورودی را ملاک قرار میدهند. این آزمون ها شامل سوالات ریاضی، هندسه و تست هوش می باشند.

همه ساله بیش از ۱۵ دانشگاه آزمون‌های خودرا در تاریخی‌ مابین ۱۵ اردیبهشت و ۱۵ تیر برگزار میکنند. این آزمون معمولا در خود دانشگاه و به صورت هم زمان در شهر آنکارا نیز برگزار میشود. البته برخی‌ از دانشگاه‌ها که از رتبه علمی‌ مناسبی برخوردار نیستند و اسامی آنها در لیست دانشگاه‌های مجاز کشور‌های مجاور از جمله ایران جای نمیگیرد به منظوره تکمیل ظرفیت خود از دانشجویان خارجی‌ (که ۲۰ درصد کل ظرفیت رشته می‌باشد) مجبور به برگزاری آزمون خود در کشورهای مجاور از جمله ایران میشوند. (شرکت در این آزمون‌ها به دلیل حواشی‌ای که در حین آزمون و گاهی در حین اعلام نتایج آزمون به وجود می‌‌آید توصیه نمی‌شود)

در شرایطی که دانشجویان نمره ی یوس برابر و یا نزدیک به هم داشته باشند اولویت با فردی خواهد بود که معدل دبیرستان و یا پیش دانشگاهی بالاتری داشته باشد و اگر در این شرایط نیز برابر بودند ملاک سنی‌ در نظر گرفته خواهد شد.البته تعداد معدودی از  دانشگاه ها نیز بر اساس معدل دانشجو می پذیرند. (برای اطلاعات بیشتر به صفحه ی  @@@@@@@@ مراجعه شود.)

آزمون  SAT

آزمونی است استاندارد که برای ورود به کالج های آمریکا طراحی گردیده است.  آزمون استدلالی اس ای تی از خواندن (انگلیسی)، ریاضیات و نوشتن (انگلیسی) تشکیل شده است. این آزمون ٢٤٠٠ نمره دارد که هر بخش آن ٨٠٠ نمره می باشد همچنین نوع آزمون کتبی بوده و این آزمون  در کشور ترکیه  سالیانه ٧ بار و به طور متوسط هر ٢ ماه یک بار برگزار می شود و به دلیل ظرفیت محدود میبایست پیشاپیش ثبت نام نمود. شایان ذکر است این آزمون در ایران برگذار نمی شود و برای شرکت در این آزمون می بایست در کشور های منطقه ثبت نام نمود. برگزاری این آزمون به عهده موسسه کالج بورد می باشد.

Critical Reading

این بخش که وربال هم نامیده می شود از دو بخش ٢٥ دقیقه ای و یک بخش ٢٠ دقیقه ای تشکیل شده است. روش طرح سوالات بسیار متنوع بوده و به روشهای مختلف توانایی دانشجو در استفاده از لغات را مورد سنجش قرار می دهد. همچنین لغات تخصصی (در سطح متوسط) در رابطه با علوم مختلف مانند علوم اجتماعی، معماری، فیزیک، شیمی و … ممکن است در سوالات مطرح شود.

Mathematics

این بخش با نام کوانتیتیو و یا محاسبات نیز معروف است که شامل سه بخش است .- بخش اول شامل ٢٠ سوال تستی است.- بخش دوم شامل ٨ سوال تستی  و همچنین  ٢ سری سوال تشریحی بوده که هر کدام شامل ١٠ سوال می باشد.- بخش سوم شامل ١٦ سوال تستی است.

Writing

در این بخش از دانشجو خواسته می شود انشائی با موضوع مشخص بنویسد.

 

برچسب ها: تحصیل در ترکیه, اعزام دانشجو به ترکیه, آزمون, اقامت, tomer

go2tr

خبرنامه

ایمیل(*)
ورودی نامعتبر

نام و نام خانوادگی
ورودی نامعتبر

موبایل
ورودی نامعتبر

ورود