مقاطع بالاتر از لیسانس در دانشگاه های ترکیه

جهت اخذ پذیرش از دانشگاههای ترکیه در مقاطع بالاتر از لیسانس، هر یک از دانشگاهها شرایطی متفاوت اعلام می نمایند

و این تفاوتها حتی در رشته های مختلف نیز بعضا اعمال می گردد. نهادی که مسئولیت آموزش عالی را در درون دانشگاهها بر عهده دارند انستیتو نامیده می شود که معمولا برای رشته های فنی مهندسی انستیتوی فن و برای رشته های انسانی انستیتوی سوسیال و برای رشته های علوم تجربی انستیتوی سلامت (سالیک) رسیدگی می کند. البته در بسیاری از دانشگاهها انستیتوهای دیگری هم وجود دارند که رشته های خاصی را در بر می گیرند. نقطه های اشتراکی بین دانشگاهها برای پذیرش در مقاطع بالاتر از لیسانس آزمونی سرتاسری به نام آزمون آلس (  (ALESمی باشد.

آزمون الس (  (ALES

آزمون الس متشکل ازهشتاد سوال ریاضی و هشتاد سوال ترکی بوده، سوالات ریاضی که بخش سایسال نامیده می شود در دو بخش چهل تایی و سوالات بخش ترکی نیز که سوزل نامیده می شود در دو بخش چهل تایی ارئه می گردند. معمولا انستیتوهای فن نمره بخش سایسال را برای پذیرش می خواهند و انستیتوهای سوسیال نمره بخش سوزل را و انستیتوهای طب و سلامت نیز نمره میانگین را خواهند خواست، ولی این قانون در برخی رشته ها مانند حسابداری با وجود اینکه زیر شاخه انستیتوی سوسیال می باشند فرق می کند و نمره میانگین خواسته خواهد شد.

 نحوه محاسبه نمرات هر بخش

برای محاسبه نمره بخش سایسال چهل نمره از چهل سوال نخست ریاضی و سی نمره از چهل سوال دوم ریاضی و سی نمره از هشتاد سوال ترکی در مجموع نمره بخش ریاضی را تشکیل خواهد داد، به عبارتی تستهای بخش ترکی در نمره سایسال تاثیر خواهند گذاشت و با وجود اینکه انستیتوی فن تنها نمره بخش سایسال را در نظر خواهد گرفت ولی تستهای ترکی در نمره این بخش تاثیر گذار خواهد بود.  برای محاسبه نمره بخش سوزل نیز ده نمره از چهل سوال نخست ریاضی و بیست نمره از چهل سوال دوم ریاضی و سی نمره از چهل سوال نخست ترکی و چهل نمره از چهل سوال دوم ترکی را اخذ و جمع این نمرات، نمره بخش سوزل را تشکیل خواهد داد.

زمان آزمون

آزمون آلس سالانه دو بار برگزار می گردد. معمولا بار نخست در ماه می و بار دوم در نوامبر برگزار می باشد. جهت ثبت نام امتحان آبان ماه در ماه سپتامبر و برای امتحان اردیبهشت در ماه آپریل اطلاعیه ثبت نام داده می شود.

شرایط ثبت نام

برای ثبت نام در این آزمون چنانچه شخص در یکی از شهرهای دانشگاهی حضور یابد مبلغ ٤٠ لیر ترک برای آزمون و ٣ لیر نیز کار مزد دریافت می شود که در مجموع ٤٣ لیر خواهد شد ولی چنانچه شخص دیگری اقدام به ثبت نام فرد نماید حتما و حتما بایستی از شهر آنکارا و از مرکز اصلی آزمون سنجش ترکیه اقدام نماید و برای اینکار یک قطعه عکس و همچنین کپی پاسپورت و یا شناسنامه لازم می باشد. برای مراجعه به دانشگاهها جهت اخذ پذیرش اخذ نمره حداقل ۵۵ برای اتباع ترکیه الزامی می باشد ولی در خصوص اتباع خارجی مسئله به کلی متفاوت است و شرکت در این آزمون برای مراجعه به دانشگاه کافی بوده و با توجه به تفاوت ظرفیتهای ترکها و خارجی ها از بین خارجی ها متقاضیانی که نمره بالاتری کسب کرده اند پذیرفته می شوند.

 

 

همچنین متقاضیان ورود به دانشگاه های ترکیه جهت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می توانند با شرکت در امتحان GRE و ارائه نمره مورد قبول (نمره مورد قبول  نسبت به تصمیم هیئت آموزشی هر دانشگاه متغیر می باشد) اقدام به اخذ پذیرش از آن دانشگاه نمایند.

آزمون  GRE

آزمون GRE مخفف عبارت Graduate Records Examination می باشد. نمره‌ این امتحان در دانشگاه های آمریکا و برخی از دانشگاه‌ های معتبر کشورهای دیگر (عمدتا کانادا) می بایست به عنوان یکی از مدارک پذیرش در مقاطع بالاتر از کارشناسی ارائه گردد.

 

انواع آزمون  GRE

این آزمون در دو سطح عمومی (General) و تخصصی (Subject) برگزار می‌شود که دارای ۳ قسمت درک زبان (verbal)، کمی   (Quantative) و قسمت تحلیلی (analytic) می باشد. در قسمت زبانی معمولاً متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده شده و در واقع فقط به میزان دایرة لغات دانشجو توجه می‌شود. لغات پرسیده شده بسیار دشوار بوده و برای غالب دانشجویان ناآشنا می‌باشد. در قسمت کمی سوالات ریاضی نسبتا ساده‌ای مطرح می گردد تا توانایی‌های ابتدایی داوطلب مورد سنجش قرار گیرد. قسمت تحلیلی هم در مورد تحلیل یک موضوع بحث برانگیز بوده و به صورت نوشتاری می باشد. یعنی از داوطلب خواسته می‌شود تا در مورد موضوع مشخصی متنی بنویسد و تحلیل‌های شخصی خود را بیان کند.

 شیوه های مختلف برگزاری

این آزمون به دو صورت CBT و PBT برگزار می‌شود اما در ایران فعلا فقط به صورت PBT برگزار می‌گردد. شما می توانید در کشور ترکیه در این آزمون شرکت نمایید، این آزمون در ترکیه هم به صورتCBT  و هم   PBT  برگزار می گردد.

 

امتحان GRE شامل سه بخش می‌باشد:

ریاضیات (Quantitative)

در این بخش از امتحان ۲ سری هرکدام شامل ۳۰ سوال می بایست پاسخ داده شود. در این امتحان در بخش سوالات نموداری احتمال خطا و اشتباه بسیار زیاد می باشد  چرا که در این بخش یک نمودار داده شده و از شرکت کننده آزمون چند سوال پرسیده می شود. در این بخش نیاز به دقت بیشتری می باشد .
بخش ریاضیات این امتحان ساده و در حد کتاب‌های دبیرستان بوده و نمره این بخش از ۸۰۰ محاسبه می گردد
.

واژه (Verbal)  

این بخش از امتحان شامل واژگانی است که نیاز با دانش بسیار بالا در زمینه لغات دارد. سوالات این بخش ۵ گزینه ای بوده و نمره منفی ندارد. این بخش شامل دو سری سوال ۳۸ تایی بوده و کسب نمره بالای ۴۰۰ از ۸۰۰ در این امتحان نمره قبولی می باشد. با کسب مجموعا ۱۲۰۰ نمره حتی در ۱۰ دانشگاه اول آمریکا نیز شانس قبولی دارید.

 

هر کدام از این ۳۸ سوال در ۴ فرم زیر می باشند:

 بخش مترادف و متضاد؛ در این بخش می بایست از ۵ گزینه موجود، یکی را که مخالف کلمه داده شده است را علامت زد.

 بخش جای خالی؛ یک جمله نسبتا پیچیده داده می شود که یک یا دو جای خالی باید با گزینه ها پر شود.

بخش تطابق لغات؛ دو لغت مانند (کتاب، دفتر) داده می شود، در ۵ گزینه می بایست شبیه ترین گزینه که ارتباط آنها مانند این جفت می باشد را پیدا نمود.

خواندن؛ در این بخش دو یا سه متن نسبتا پیچیده داده می شود که باید با توجه به آنها به سوالات پاسخ داده شود.

 

بخش نوشتاری (Analytical Writing)

در این بخش می بایست دو متن انشاء نوشت. انشای اول مدت زمان ۴۵ دقیقه و دومی مدت زمان ۳۰ دقیقه فرصت نگارش دارد. در بخش اول دو موضوع داده می شود که به مراتب از موضوعات تافل مشکل تر است.

می بایست یکی را به دلخواه انتخاب کرده و در آن خصوص متن انشاء را تحریر نمود. تحلیل دقیق موضوع، گرامر نسبتا پیچیده، تعداد لغات و .. در این بخش بر روی نمره تاثیر بسزایی دارند.

نمره این بخش نیز از ۶ محاسبه می شود که نمره ۴ مورد قبول واقع می گردد که کسب این نمره از معادل تافل آن سخت تر می باشد. در بخش دوم، یک موضوع چند خطی ارائه می شود، این موضوع ظاهرا منطقی به نظر می رسد ولی در اصل اینگونه نبوده و دارای اشکالاتی است که شما باید آنها را تشریح نمائید.

 

آزمون ÜDS و KPDS

در ترکیه آزمون زبان انگلیسی به نام، ÜDS، و امتحان دیگری به نام KPDS، برگزار می شود که در داخل ترکیه اعتبار دارند ولی دانشگاه فنی خاورمیانه این مدارک را نمیپذیرد. دانشگاههای ترک زبان و دو زبانه معمولا مدرکی به نام تومر که مدرک زبان ترکی می باشد خواهند خواست، مدرک زبان انگلیسی نیز در بیشتر این دانشگاهها خواسته خواهد شد .


 

آزمون  TOMER

آزمون تومر آزمونی برای سنجش توانایی فرد در زبان ترکی استانبولی می باشد و تحت نظر چهار دانشگاه آنکارا، غازی، استانبول و اژه برگزار می گردد، البته آزمون هر یک متفاوت بوده و معتبرترین اینها تومر دانشگاه آنکارا می باشد که با استانداردهای زبان آموزی اروپا سازگار هست و مقبولیت جهانی داشته و همه دانشگاههای ترکیه نیز آن را تائید می نمایند. این آزمون در مراکز تومر دانشگاه آنکارا که عبارتند از شعبه کیزیلای، شعبه تونالی حیلمی و شعبه داخلی دانشگاه آنکارا در شهر آنکارا و همچنین شعبه شهر استانبول، شهر ازمیر، شهر سامسون، شهر ترابزن، شهر آنتالیا و شهرهای دنیزلی و بورسا برگزار می شود. معمولا آزمون در شعبه های شهر آنکارا روزهای سه شنبه و جمعه برگزار می شود و متقاضیان بایستی حداقل یک روز قبل جهت شرکت در آزمون وقت قبلی گرفته و هماهنگی لازم را انجام دهند ولی در شهرهای دیگر امکان هماهنگی با مراکز آزمون جهت برگزاری امتحان در روزهای دیگر نیز مقدور می باشد.

برچسب ها: تحصیل در ترکیه, اعزام دانشجو به ترکیه, آزمون

go2tr

خبرنامه

ایمیل(*)
ورودی نامعتبر

نام و نام خانوادگی
ورودی نامعتبر

موبایل
ورودی نامعتبر

ورود